• cuba-courses-spanish
 • cuba-courses-spanish
 • cuba-courses-spanish
 • cuba-courses-spanish

Často kladené otázky

OTÁZKY K ŠTÚDIU

 • Prečo si mám vybrať pre štúdium španielčiny práve Kubu?

  Kuba je exotická destinácia a okrem španielčiny ponúka aj bohaté možnosti pre oddych, zábavu a spoznávanie. Kvalita vzdelávania je tu na vysokej úrovni, miestni ľudia sú priateľskí a srdeční. Po absolvovaní dennej výučby tak môžete poznatky ihneď utužiť v živej komunikácii.
   
 • Som úplny začiatočník, je kurz vhodný aj pre mňa?

  Áno, odporúčame absolvovať základy práve v španielsky hovoriacej krajine. Nie je potrebná ani znalosť iného cudzieho jazyka, profesor je skúsený a do základov Vás zasvätí aj bez jeho pomoci.
   
 • Musím čakať na naplnenie kurzu?

  Nie. Naše kurzy sú výhradne individuálne. Profesor je na hodinách iba pre Vás, prípadne pre priateľov alebo známych, s ktorými sa dohodnete a vytvoríte vlastnú štúdijnú skupinku.
   
 • Cestujeme ako partia, viete nám ponúknuť lepšiu cenu?

  Samozrejme. Pre každého ďalšieho študenta vo Vami zostavenej skupine poskytujeme zľavu.
   
 • Ako prebieha výučba? Je profesor prísny?

  Všetci naši profesori majú príjemné a priateľské vystupovanie. Vyučujú španielčinu ako cudzí jazyk už niekoľko rokov a majú bohaté pedagogické skúsenosti. Nemusíte sa obávať žiadnej školskej drezúry. Na prvej hodine profesor zhodnotí Vašu jazykovú úroveň a po vzájomnej konzultácii si dohodnete proces a štýl výučby. Hlavným cieľom je, aby ste sa cítili príjemne a španielčina Vás bavila.
   
 • Musím si objednať kompletný jazykový pobyt?

  Naša ponuka je flexibilná.
  Kurzom si môžete spestriť ľubovolný "klasický" pobytový zájazd v Havane alebo vo Varadere. Pár hodín pobytu strávite niečim užitočným, spoznáte lepšie miestnu kultúru a domáci Vašu snahu isto ocenia a povzbudia Vás :)
  Štúdium môžete poňať aj intenzívnejšie a vyskladať si dlhší, napr. prázdninový pobyt.
   
 • Prečo sú kurzy vo Varadere ponúkané za vyššiu cenu ako kurzy v Havane?

  Výučbu zabezpečujeme výhradne kvalitnými profesormi s pôsobnosťou a miestom trvalého bydliska v Havane. V cene kurzov vo Varadere je preto kalkulovaná aj ich preprava a denná réžia. Ak si však objednáte viac hodín výučby denne, prípadne sa na kurze zúčastníte viacerí, cena za hodinu výrazne klesá.
   
 • Mal by som záujem o čo najlacnejší variant, ako si mám nakonfigurovať kurz?

  Najvyšou položkou pri kurze je letenka, preto Vám odporúčame zvoliť si radšej dlhší pobyt. Ako cenovo výhodnejšiu destináciu odporúčame Havanu, kde Vám vieme poskytnúť 5 dňový individuálny kurz v rozsahu 5 x 60 minút za skvelú cenu iba 50,- eur. Pre ubytovanie a stravovanie Vám odporúčame využiť našu ponuku Casa Particular.

 

VOĽNÝ ČAS


 

 • Ako sa dá tráviť voľný čas v Havane? Je tam pláž?

  Havana je mesto s bohatými možnosťami pre kultúrne vyžitie, spoznávanie histórie a oddych. Určite sa tu nudiť nebudete ani pri niekoľko týždňovom pobyte.

  Počas dňa sa môžete kyvadlovou klimatizovanou dopravou zviesť na ca. 30 minút vzdialenú pláž Playa de Este. Ide o niekoľko kilometrovú "mestskú" pláž. Pláž ma krásny biely piesok, sú tu aj bary a reštaurácie. Dni môžete tráviť aj hodinami salsy a prehliadkou historického centra alebo miestnych atrakcií, napr. ZOO, Aquarium, množstvo múzeí a galérií.

  Večer odporúčame zájsť na prechádzku po Malecone, čo je nábrežie, kde sa stretávajú miestni aj turisti. Môžete zablúdiť do množstva typických barov a reštaurácií a vychutnať si tanečné a hudobné vystúpenia.

  Nočný klubový život začína po 23. hodine a funguje 7 dní v týždni. V každom z lepších klubov je súčasťou večera aj koncert miestnych hudobných hviezd - od regetonu, cez salsu az po džez.

  Pre športo zameraných odporúčame zabehnúť si napríklad trasu havanského maratonu Marabana, prípadne ranný beh po Malecone alebo návštevu niektorého z fitnes centier.
   
 • Organizujete fakultatívny program?

  V blízkej dobe obohatíme našu ponuku o atraktívne kurzy Salsy v tanečnej škole priamo na Malecone a fakultatívne výlety. Ohľadne typov pre voľný čas sa pokojne obráťte na Vášho profesora, ochotne Vám poradí.

 

PRAKTICKÉ INFORMÁCIE

 • Čo potrebujem pre cestu na Kubu?

  Cestovný pas platný aspoň šesť mesiacov po návrate z Kuby, zabezpečenú spiatočnú letenku, ubytovanie, poistenie liečebných nákladov na celú dĺžku pobytu, turisticku kartu (obdoba víz). Pri odchode z krajiny sa platí letisková taxa 25 CUC.
   
 • Som "budget" cestovateľ, akú leteckú spoločnosť mi odporučíte?

  Vieme Vám pripraviť aktuálnu ponuku výhodných leteniek. Osvedčila sa nám napr. spoločnosť Aeroflot, ktorá lieta do Havany 5x do týždňa. S tým súvisia väčšinou najnižšie ceny leteniek a vysoka flexibilita termínov. Výhodou je aj možnosť zmeny spiatočnej letenky priamo v centrále spoločnosti v Havane v cene už od 100 eur. Na druhej strane treba rátať s prestupom v Moskve a cesta je teda časovo náročnejšia. Odporúčame zariaďiť si cestu v dostačnom predstihu.
   
 • Aká je na Kube mena? Mám si vziať so sebou eurá alebo doláre?

  Na Kube je duálny menový systém.

  Základnou menou je domáce peso "CUP". Sú v ňom vyplácané mzdy štátnym zamestnancom, platia sa v ňom bežné výdavky a dá sa ním v obmedzenej miere platiť v niektorých obchodoch a taxíkoch.

  Druhou menou je konvertabilné peso "CUC" [kuk]. Mena bola zavedená pre turistický ruch, je platidlom vo väčšine obchodov, hoteloch, reštauráciách a podobne. Fixný kurz je stanovený na 1 CUC = 24 CUP. Hodnota CUC voči euru kolíše okolo 0,80 eur za 1 CUC.
  Turista väčšinou prichádza do kontaktu iba s CUC. Je však úplne legálne a hlavne veľmi výhodné používať CUP, kde sa dá. Ceny v CUP sú na naše pomery nízke a vyvolávajú nostalgiu.

  Doláre (USD) privážať na Kubu neodporúčame, nakoľko z dôvodu US embarga bola krajina nútená zaviesť daň pri ich výmene a teda kurz je nevýhodný. Nie sú taktiež akceptované platobné karty a šeky vydané bankami USA a AmericanExpress. Použitie MasterCard je obmedzené, s Visa mať problém nebudete.
   
 • Je život v Havane drahý?

  Je aj nie je. Záleží aké miesta navštevujete. Havana je hlavné mesto a centrum turistického ruchu, tomu sú adekvátne nastavené aj ceny položiek, s ktorými prichádza bežný turista do kontaktu. Ceny sú porovnateľné s inými svetovými metropolami. Dá sa však kvalitne prestravovať aj za rozumný peniaz v množstve privátnych reštaurácií. Je tu aj veľa lokálnych fastfoodov s možnosťou platby v CUP, kde napríklad malú pizzu kúpite už od 8 CUP. Ovocie na trhu sa predáva taktiež za domáce pesá a je chutné, bez chemických postrekov a veľmi lacné.
   
 • A čo zábava a nočný život?

  Havana je pre zábavu a nočný život ideálnou destináciou. Zábava tu funguje v podstate na dennej báze. V renomovaných kluboch pri vstupnom bez konzumu 10 až 60 CUC na vás čaká väčšinou veľmi kvalitná živá produkcia a ceny nápojov zrovnateľné s klubmi v centre Bratislavy. V poslednom čase tieto kluby už navštejú aj miestni, hlavne z umeleckých a podnikateľských kruhov. U domácich sa obľube tešia hlavne cenovo menej náročné kluby so symbolickým vstupným a približne štvrtinovými cenami nápojov. Aj tu nájdete kvalitnú hudobnú produkciu a výbornú zábavu. Váš profesor Vám pri výbere rád poradí.
   
 • Ako funguje v Havane mestská doprava a taxi?

  Mestská doprava je zážitkom :) Je však veľmi lacná - lístok stojí paušálne 1 CUP.

  Oficiálna turistická CUBA TAXI funguje na rovnakom princípe ako u nás, platí sa za vozidlo, nie za osobu a ceny sú približne 1 CUC na km. Zapnutý taxameter býva raritou a cena sa zvyčajne dohoduje vopred.

  Okrem tejto taxislužby premáva v Havane aj oveľa výhodnejšie TAXI COLECTIVO. Ide o oldtimery, jazdiace po presných trasách a fungujúce ako "zvážačka". Okrem Vás teda v aute cestujú aj iní ľudia, ktorí priebežne nastupujú a vystupujú. Pred nástupom sa so šoférom odkonzultuje cieľ cesty. Platí sa paušálne 10 CUP za osobu.


 

 • Je Havana nebezpečná?

  Bezpečnostná situácia na Kube je pokojná, kriminalita je výrazne nižšia ako u nás. V Havane sa odporúča bežná obozretnosť ako v našich končinách. Nenavštevovať odľahlé miesta v nočných hodinách a odmietať ponuky miestnych "sprievodcov". Väčšinou Vás zavedú do prázdnej reštaurácie alebo baru a čakajú odmenu vo forme hotovosti alebo drinku. Násilie voči turistom je raritné, drobné krádeže sa môžu vyskytnúť. Tresty na Kube sú veľmi prísne a domáci robia všetko pre to, aby sa turista cítil bezpečne. Hlavné ulice v centre a Malecon sú aj v nočných hodinách bezpečné, policajné hliadky bývajú rozostavené až v extrémnej koncentrácii ca. každých 30 metrov a to až do skorých ranných hodín. Pozor si treba dávať na zámenu miestnych mien, občas sa Vám pokúsia vydať CUP namiesto CUC.
   
 • Sú cigary kúpené "na ulici" falzifikáty"?

  Oficiálne budete informovaní, že sú z banánových listov a podradnej kvality. Cigary sú jedným z hlavných obchodných artiklov a štát ich oficiálny predaj preto chráni. Kúpa kvalitných cigár vyžaduje určitú prax a vedomosti. Zamestnanci fabrík majú umožnený určitý odber cigár pre osobnú potrebu. Taktiež každá cigara vo výrobni podlieha výstupnej kontrole a tie, čo neprejdú sú vyradené. Výrobou falzifikátov z banánových listov sa pri miestnych pomeroch ale asi nikto nezaoberá, je dostatok iných jednoduchších distribučných kanálov. Stretnúť sa teda aj u predajcov môžete s kvalitou zrovnateľnou s obchodom ale aj s veľmi nekvalitným tovarom. Treba si tiež uvedomiť, že "neoficiálnou" kúpou väčšinou podporujete čierny trh a trestnú činnosť. Predajcov rozhodne neľutujte a nepodporujte ich kúpou zo súcitu. Sú na tom ekonomicky niekoľkonásobne lepšie, ako väčšina obyvateľstva, aj keď sa prezentujú napr. žalostným bývaním.
   
 • Koľko cigár a alkoholu môžem legálne priviesť?

  Aktuálne colné informácie sa dozviete na stránke MZV.

 

UBYTOVANIE, INTERNET

 • Čo sú Casa Particular?

  Casa Particular je ubytovanie na súkromí poskytované na základe oficiálneho povolenia (licencie) ministerstva turizmu. Spĺňa presne stanovené kritéria a hostia sú evidovaní v návštevnej knihe. Väčšinou ide o samostatnú izbu na kľúč, so sociálnym zariadením, chladničkou a klimatizáciou. V byte sa zväčša nachádza viac izieb na prenájom, plus obytná časť pre majiteľov, ktorí sa starajú o prevádzku, prípadne o prípravu jedla. K dispozícii sú aj individuálne Casa Particular, ide o byt, kde bývate sami. Výhodou Casa Particular je výrazne nižšia cena oproti hotelovému ubytovaniu. V ponuke máme iba overené ubytovanie a s majiteľmi sa osobne poznáme.
   
 • Uprednostňujem hotel, na čo si mám pri výbere dať pozor?

  Stav hotelov v Havane je dosť špecifický. Väčšina hotelov nezodpovedá deklarovanej klasifikácii, je v dosť zlom stave a je ponúkaná za neadekvátne ceny. Výnimku tvoria niektoré hotely po renovácii vo vyššom cenovom segmente. Radi Vám ponúkneme overené hotelové ubytovanie v dobrej lokalite.
  Vo Varadere je situácia podstane lepšia a je tu dostatok kvalitných hotelov.
   
 • Je na hoteloch internet?

  Situácia s internetom na Kube sa postupne zlepšuje. Dostupnosť, rýchlosť pripojenia a ceny však značne kolíšu. V Havane v čerstvo zrekonštruovaných hoteloch je internet okrem lobby dostupný aj na izbách a pri bazéne. Rýchlosť je už použiteľná aj na videohovor a spojenie je stabilné. Cenu si hotely určujú zväčša sami v rozpätí 4,50 až 11 CUC za hodinu.
   
 • Môžem používať Skype?

  Väčšina služieb poskytovateľov s rezidenciou v Spojených štátoch je pre kubánske IP adresy zablokovaná zrejme z dôvodu embarga. Nepripraveného cestovateľa môže tento fakt nemilo zaskočiť. Nefungujú komunikačné služby ako Skype, iMessage, ďalej komplet elektronické obchody Google Play, iTunes, Microsoft Store. Niektoré legálne zakúpené aplikácie Vám môžu prestať pracovať z dôvodu, že sú naprogramované tak, že občas kontrolujú platnosť licencie pripojením na vyššie uvedené služby. Gmail, Facebook a ostatné sociálne siete blokované naopak nie sú. Daná situácia sa dá elegantne vyriešiť zmenou IP adresy pomocou vopred nainštalovaného VPN programu. Všetky služby následne fungujú, aj keď rýchlosť je znížená v závislosti od servera, cez ktorý sa pripájate.


POUŽÍVANIE STRÁNOK, ZADÁVANIE OBJEDNÁVOK

 • Ako používať tieto stránky?

  Snažili sme sa pre Vás vytvoriť jednoduchú intuitívnu platformu na báze e-shopu. Ponuka je prehľadne zoradená do kategórií, kde si máte možnosť podrobne našpecifikovať želané veci. Následne kliknutím na tlačidlo "Do košíka" zaradíte položku do Vášho objednávkového listu. Postup je rovnaký ako pri iných e-shopoch.
   
 • Prečo pri niektorých položkách nie sú ceny?

  Tieto stránky slúžia primárne na objednanie jazykových kurzov (lekcií), pri tejto položke sa zobrazia ceny po zadaní požadovaných údajov, ako je počet osôb, rozsah výuky a pod.. Cenovú ponuku pre ubytovanie a letenky Vám pripravíme individuálne, poprosíme Vás pridať požiadavku do objednávky.
   
 • Mám si najskôr zakúpiť kurz alebo mám riešit letenky a pobyt?

  V prípade, že už máte zakúpený zájazd, vyznačíte to jednoducho v objednávke a dokúpite si už iba jazykový kurz. Ak ešte zájazd nemáte, môžte si ho vyšpecifikovať spolu s kurzom španielčiny - termíny kurzov vieme doladiť aj dodatočne po upresnení letenky a ubytovania.
   
 • Ako je to s platbou?

  Ak iba dokupujete jazykový kurz a zájazd už máte, môžete kurz hneď uhradiť vyznačením online platby pri zasielaní objednávky.

  Ak potrebujete zaslať ponuku na ubytovanie a letenky, zvoľte prosím platbu bankovým prevodom. Kurz uhradíte po upresnení celkovej ponuky.

 

Nenašli ste odpoveď na otázku, ktorá Vás zaujíma? Zašlite nám ju, radi sem odpoveď zaradíme.